Изложба “Вълшебният свят на минералите”

14 април 2014

На 16 април от 16 часа в зала „Север“ на Археологическия музей ще бъде открита изложба на отдел „Природа” на Регионалния исторически музей – Варна под наслов “Вълшебният свят на минералите”.

В изложбата са включени над 150 минерала от фонда на Природонаучния музей – Варна, повечето от които са от територията на България. Eкспонирани са и интересни образци от 5 континента.

Ще бъдат показани разнообразни калцитови кристали от млечно бели с розов оттенък до кафяви, кварцови друзи с халкопирит и сфалерит, аметист, турмалин, разнообразни ахати, вкаменено дърво, яспис, манганокалцитови друзи, „гипсови рози” и много др.

Особен акцент в изложбата е поставен на зодиакалните минерали, минералите използвани във Фън Шуй и лечебните минерали.

Разнообразието от минерални образци и цветове е съпътствано и от информация за използването на „вълшебните минералите”. Посетителите ще могат да научат кои минерали са били полагани в саркофазите на фараоните в Египет, кой минерал според митологията е създаден от сълзите на Зевс и още много.