Изложба “Вълшебният свят на минералите” - Добрич

10 юли 2012

На 10 юли от 17 часа в Музея в Градския парк - Добрич, беше открита изложба на ас. Стоян Вергиев от Природонаучния музей - Варна под наслов “Вълшебният свят на минералите”. Изложбата е уредена съвместно с Регионалния исторически музей – Добрич.

В изложбата са включени над 150 минерала от фонда на Природонаучния музей – Варна, повечето от които са от територията на България. Eкспонирани са и интересни образци от 5 континента между които  разнообразни калцитови кристали от млечно бели с розов оттенък до кафяви, кварцови друзи с халкопирит и сфалерит, аметист, турмалин, разнообразни ахати, вкаменено дърво, яспис, манганокалцитови друзи, „гипсови рози” и много др.

Особен акцент в изложбата е поставен на зодиакалните минерали, минералите използвани във Фън Шуй и лечебните минерали.

Разнообразието от минерални образци и цветове е съпътствано и от информация за използването на „вълшебните минералите”. Посетителите ще могат да научат кои минерали са били полагани в саркофазите на фараоните в Египет, кой минерал според митлогията е създаден от сълзите на Зевс и още много.

Цялата тази феерия от цветове ще бъде допълнена от представянето на авторския филм на ас. Стоян Вергиев за природния феномен „Побити камъни” край Варна.